![]() |
Financování |
Základním principem financování 7. RP je spolufinancování. Na projekty 7. RP se vztahují podobné obecné mechanismy jako na projekty podávané do jiných programů na podporu výzkumu a vývoje (VaV). Projekty mají řešit zadaný problém, mají svůj rozpočet a stanovená pravidla čerpání.
Evropská komise poskytuje grant (neboli příspěvek Evropského společenství) různou formou:
Forma grantu pro daný projekt je specifikována v grantové dohodě.
Základní formou je náhrada uznatelných nákladů, v rámci které EK hradí účastníkům část nebo plnou výši vykázaných nákladů. Jedná se o preferovanou metodu v 7. RP. Uznatelné náklady se dělí na přímé a nepřímé náklady projektu.
jsou takové uznatelné náklady, které lze jednoznačně přiřadit k projektu. Přímé náklady se zpravidla rozdělují do následujících doporučených kategorií:
jsou náklady, které nelze přímo přiřadit danému projektu, ale které mohou být identifikovány a doloženy účetním systémem organizace jako vzniklé v přímé souvislosti s přímými uznatelnými náklady projektu. Nepřímé náklady typicky obsahují:
Evropská komise může poskytovat grant (nebo jeho část) formou pevné sazby, která je využívána především v souvislosti s vykazováním nepřímých nákladů. Vykazování formou pevné sazby (procentem z přímých nákladů) je jednodušší než v případě náhrady uznatelných nákladů, neboť není nutné Komisi vykazovat skutečné náklady (nemusí být podloženy účetními doklady).
Každý účastník může pro krytí nepřímých uznatelných nákladů zvolit pevnou sazbu ve výši 20 % ze svých celkových přímých uznatelných nákladů, očištěných od nákladů na subdodávky a od nákladů na zdroje poskytnuté třetími stranami, které nebyly využívány v prostorách účastníka. Tato možnost je otevřená všem subjektům bez ohledu na právní formu a systém analytického účetnictví.
Neziskové veřejné subjekty, instituce středního a vysokoškolského vzdělávání, neziskové výzkumné organizace a malé a střední podniky (MSP) mohou zvolit pevnou sazbu ve výši 60 % z celkových přímých uznatelných nákladů očištěných od nákladů na subdodávky a od nákladů na zdroje poskytnuté třetími stranami, které nebyly využívány v prostorách účastníka, pokud:
Přechodnou pevnou sazbu tedy mohou používat pouze určité subjekty, které mají nedostatečný analytický účetní systém.
Paušální částka je forma grantu, která je založena na podobném principu jako pevná sazba s tím rozdílem, že se jedná o určitou nominální hodnotu, nikoliv sazbu. V 7. RP se lze s paušální částkou setkat u tzv. International Cooperation Partner Countries (ICPC), tedy zemí mimo EU, a proto se na české účastníky přímo nevztahuje.
Přehled limitů maximálního příspěvku ES:
* Platí pro neziskové veřejné subjekty, instituce vyššího a středního vzdělávání, neziskové výzkumné organizace a MSP
Pro výzkumu ve prospěch specifických skupin (zejména MSP) platí stejné limity jako pro projekty založené na spolupráci.
Více informací naleznete v dokumentech
Pravidla financování projektů 7. RP (*.pdf 2 MB)
Pravidla účasti v 7. RP (*.pdf 200 kB)
Finanční průvodce (Financial Guide.pdf 627 kB)
Tento projekt je financován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci programu EUPRO